Kde skriptovat

Naposledy upraveno: 12.3.2017

Google Apps Script využívám na třech místech, kde každé má své opodstatnění podle typu skriptu. Některé funkce fungují jen v určitém prostředí.
Skripty se spouští funkcí main() (převzato z Google Ads, tam vždy funkce main() musí být obsažena).



V Google Ads pracuji se skripty nejčastěji. Administrační rozhraní mi vzhledem k ostatním dvoum přijde nejvíce přehledné. Hlavní výhodou je doba běhu skriptu a to až 30 minut. V Google Apps Script souboru a Spreadsheetu může skript běžet pouhých 6 minut. Samozřejmostí je napojení na Google Ads API. Osobně bych všem doporučil Google Ads rozhraní pro skripty vyzkoušet. Pokud nemáte Google Ads účet nevadí, připojte svůj Gmail účet jednoduše na pár kliků k Google Ads MCC. Vše je zdarma a nemusíte vytvářet ani žádné kampaně. Jen můžete využívat sekci pro skripty.



Ukázka Google Ads rozhraní pro psaní skriptů:


2. Google Apps Script soubor


Soubor pro Google Apps Script vytvoříte na svém Google disku. Pokud jej tam nenaleznete, bude třeba připojit další aplikace a vyhledat Google Apps Script. Tento soubor můžete například zprovoznit jako webovou aplikaci nebo doplněk do prohlížeče Chrome či Spreadsheetu. Nabízí více funkcí pro práci z Google diskem, které v Google Ads rozhraní nejsou k dispozici.



Ukázka rozhraní souboru Google Apps Script pro psaní skriptů:


3. Google Spreadsheet


Stejné rozhraní jako soubor Google Apps Script nabízejí i Google dokumenty. Dostanete se do něj přes editor skriptů a skript je poté uložen v daném dokumentu. Vhodné například pro skripty, které se vážou jen ke konkrétnímu Spreadsheetu.



Ukázka rozhraní pro psaní skriptů přes editor v Google Spreadsheet: